چرا سپاهان به این روز افتاده؟

جدای از مصاحبه های بی جای رئیس هیئت مدیره یعنی آقای حسینی فکر می کنم عامل اصلی مشکلات سپاهان سرمربی موفق دو فصل گذشته باشد.آدم نمک نشناسی نیستم و بابت دو قهرمانی ای که امیر قلعه نوعی برای سپاهان به ارمغان آورد تشکر می کنم هر چند هیچ وقت از وی دل خوشی نداشته ام.

متاسفانه در دو فصل گذشته آقای ساکت برای جلب رضایت امیر قلعه نوعی تقریباً تمامی درخواست های وی را برآورده کرد بدون آنکه بر روی هزینه ها کنترلی باشد.ساکت برای تامین بازیکنان امیر تا به آنجا پیش رفت که الان باشگاه طبق نقل قول مدیران بین 7 تا 9 میلیارد بدهی دارد.سال قبل هم یادم می آید که شناگران باشگاه از عدم پرداخت دستمزدهای خود گله داشتند.و اکنون نیز بازیکنان فوتبال از باشگاه طلب دارند.

باشگاه وقتی می تواند هر گونه که می خواد هزینه کند که اولاً از جیب خود هزینه کند و ثانیاً پشتوانه مالی خوبی داشته باشد.

با وجود آنکه بخشی از سهام فولاد مبارکه در بورس عرضه شده ولی باشگاه کاملاً خصوصی نیست.لذا هزینه کردن از جیب دولت بدون نظارت منطقی درست نیست.ضمن اینکه وقتی باشگاه زیان ده باشد و از آنجا که باشگاه جزئی از اموال فولاد مبارکه می باشد بدون شک صدای سهام داران فولاد در خواهد آمد.پس چندان دور از ذهن نیست که هیئت مدیره تصمیم به رعایت سقف قراردادها(قانون من درآوری!!!) گرفت تا با این بهانه جلوی هزینه های زیاد گرفته شود.

از سوی دیگر هزینه کردن عیب نیست زمانی که باشگاه دارای برنامه مالی مناسب باشد و از آینده خود مطمئن باشد.متاسفانه یکی از بزرگترین عیب های آقای ساکت بی توجهی به مسائل مالی بود.اگر از 4-5 سال گذشته برنامه های مالی تدوین و اجرا می شد شاید الان شاهد این مشکلات نبودیم.

به هر حال امیدوارم مدیران جدید در برنامه ریزی آتی باشگاه رویکرد مالی را مد نظر قرار دهند تا در چند سال آینده باشگاه به استقلال مالی لازم برسد چرا که یکی از ستون های موفقیت هر باشگاه در دنیا قدرت مالی آن است و تا وقتی مستقل از دولت نباشند متزلزل خواهند بود.

/ 1 نظر / 6 بازدید
lsepahani

10 درصد سهام فولاد مبارکه تو بورس گذاشته شده.به این لینک مراجعه کن: http://www.foolad.co.ir/Default.aspx?tabid=151 تو این مملکت همچین صنایعی را هیچوقت خصوصی نمی کنند.فقط حرفش را می زنند. همه این شرکتهای سهامدار دولتی اند