نبی: با استناد به نامه فوری AFC احمدی می‌توانست برای سپاهان بازی کند

دبیرکل فدراسیون فوتبال با بیان اینکه در قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا تعارض وجود دارد، گفت: بر اساس همین قوانین احمدی می‌توانست برای سپاهان بازی کند.
 

به گزارش افکار،حذف ناباورانه تیم امید و همچنین سپاهان از مسابقات مقدماتی المپیک و لیگ قهرمانان آسیا و همچنین محرومیت بازیکن ذوب‌آهن از دیدار فردا با نفت به دلیل اخراج در بازی با سامسونگ از جمله مواردی است که حرف و حدیث فراوانی در محافل ورزشی ایران و آسیا ایجاد کرده است.

 خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس برای روشن شدن ابعاد این ماجرا با مهدی محمدنبی دبیر فدراسیون فوتبال گفت‌وگویی انجام داده است.

فارس: وضعیت تیم امید ایران برای بازگشت به رقابت‌های مقدماتی المپیک لندن به کجا رسید؟
فدراسیون فوتبال وکلایی استخدام کرده که سرپرستی آن را غلامرضا علیپور وکیل ایرانی بر عهده دارد. در کنار ایشان دو وکیل سوئیسی و انگلیسی این پرونده را دنبال می‌کنند و مدارکی را که ما از منابع مختلف به دست آورده‌ایم در اختیار فیفا گذاشتیم.
 کمیته انضباطی فیفا قبول کرد به این پرونده رسیدگی کند و استعلام‌هایی از AFC گرفت و همچنین در مورد بازیکن صغر سنی عراقی یک سری مدارک از فدراسیون عراق خواسته است که این فدراسیون باید تا دیروز این مدارک را در اختیار فیفا می‌گذاشت.

فارس: وضعیت این پرونده چه زمانی مشخص می‌شود و مستندات ایران محکمه پسند است یا نه؟
امیدواریم تا قبل از آغاز ماه نوامبر(یک ماه دیگر) فیفا نتیجه این پرونده را اعلام کند و در همین ماه جاری (اکتبر) به این پرونده رسیدگی می‌شود. مستندات قانونی ما خوب است. بازیکن تیم امید عراق در سال 2002 با تاریخ تولد 1986 برای تیم ملی نوجوانان عراق در مقدماتی آسیا در کشور قطر بازی کرده است. همین بازیکن تیم المپیک عراق را با تاریخ تولد 1989 در مسابقات مقدماتی المپیک لندن همراهی کرد. این مستندات ما بوده که به فیفا رفته است. قطعا فیفا نتیجه پرونده را در همین ماه جاری میلادی (اکتبر) پس از بررسی اعلام خواهد کرد و ما امیدواریم نتیجه پرونده قبل از نوامبر (ماه آینده) اعلام شود.

فارس: پس فدراسیون به بازگشت تیم امید به مسابقات مقدماتی المپیک امیدوار است؟
ما به عنوان فدراسیون به بازگشت تیم امید امیدواریم و تمام تلاش‌مان همین است و امیدواریم کمیته انضباطی فیفا چنین تصمیمی بگیرد.

فارس: اما عراق در مرحله بعدی مسابقات یک بازی را انجام داده. امکان دارد ما جایگزین این کشور در این رقابت‌ها شویم؟
عراق یک بازی انجام داده و هر دو بازی خود را در مرحله بعد انجام نداده است. انشاءالله قبل از تاریخ بازی دوم فیفا به پرونده رسیدگی و رای را اعلام خواهد کرد به همین خاطر است که می‌گوییم امیدواریم قبل از آغاز ماه نوامبر این پرونده به نتیجه برسد.

فارس: بگذریم. چرا فیفا برای دیدار با بحرین ناظر امنیتی گذاشته است؟
این اتفاق معمولی است و در تمام مسابقاتی که زیر نظر فیفا برگزار می‌شود، صورت می‌گیرد. فیفا ناظر امنیتی به مسابقات اعزام می‌کند و مشکلی وجود ندارد.

فارس: در تهران نیز مشکلی برای بازی با بحرین وجود ندارد؟
جلسات مختلفی در فدراسیون فوتبال داشته‌ایم و کار را دنبال می‌کنیم. قاعدتا شورای تامین هم تدابیر لازم را برای این بخش پیش‌بینی و ابلاغ می‌کند.

فارس: حذف ناگهانی سپاهان از یک طرف و نامه فوری محرومیت بازیکن ذوب‌آهن از طرف دیگر نوعی تعارض در قوانین AFC را نشان می‌دهد. در این مورد نظر شما چیست؟
زمانی که اردن بودم از طریق شبکه‌های مختلف تلویزیونی این مسئله را گفتم. ضمن اینکه رای کمیته انضباطی فیفا در مورد سپاهان از طریق تله کنفرانس صادر شده یعنی اینکه ناظر بازی گزارشش را خوانده یا باشگاه السد اعتراضش را قرائت کرده و رای از طریق تله کنفرانس صادر شده است.
 در هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نیفتاده است. این یکی از اشتباهات AFC بود. مخصوصا در چنین پرونده‌هایی اعضای کمیته انضباطی فیفا از هر  کشوری که هستند باید دعوت شوند تا در جلسه کمیته انضباطی AFC دفاعیات طرفین را بشنوند و با مرور قوانین رای خود را صادر کنند نه آنکه از طریق تله کنفرانس و در جلسه 15 دقیقه‌ای رای صادر شود.
 وقتی چنین اتفاقی می‌افتد یک سری قوانین از چشم آنها پنهان می‌ماند.

فارس: یعنی امکان دارد سپاهان به لیگ قهرمانان آسیا بازگردد؟
 از نظر ما این پرونده مفتوح است و بسته نشده و AFC طبق قوانین باید تشکیل جلسه استیناف بدهد و وکیل سپاهان باید لایحه‌ای قوی تنظیم کند. رحیمی قبل از بازی برگشت با السد یک روز از صبح تا شب در فدراسیون حضور داشت و جلسات خوبی با ایشان داشتیم و لایحه‌ای خوبی از طرف فدراسیون تنظیم شد. اکنون نیز وکیل سپاهان به اتفاق رحیمی و وکیل فدراسیون باید لایحه‌ای را برای تجدید نظرخواهی به AFC بفرستند و اعضای استیناف پس از شنیدن اظهارات مخاطبین در مورد این پرونده رای صادر کنند.

فارس: یک نامه فوری هم برای محرومیت علی احمدی بازیکن تیم ذوب‌آهن از طریق AFC ارسال شده و او به دلیل اخراج در بازی با سامسونگ دیدار فردا با نفت تهران را از دست داد. نظر شما در این مورد چیست؟
این اولین باری است که چنین نامه‌ای از AFC می‌آید. آنها به قوانینی استناد کردند که طبق آن بازیکنی که در لیگ قهرمانان آسیا کارت قرمز می‌گیرد باید در اولین مسابقه رسمی محروم شود.
 این مسابقه حتی می‌تواند مسابقات لیگ داخلی کشوری باشد و تعارض در قوانین AFC همین جاست. ما هم معتقدیم طبق این قانون رحمان احمدی بازیکن فصل گذشته پرسپولیس پس از دو اخطاره شدن در لیگ قهرمانان آسیا در اولین بازی برای پرسپولیس بازی نکرد و این هم یکی از مستندات ما و سپاهان است که می‌توانیم آن را به AFC بدهیم.

فارس: دعوت شدن دژاگه به تیم ملی ایران به کجا رسید؟
این بازیکن مدنظر کی‌روش است و از ایشان یک سری مدارک خواسته‌ایم که باید آنها را به ما بدهد. او با توجه به اینکه مدتی خارج از ایران بوده باید با حوزه نظام وظیفه و تربیت بدنی نیروهای مسلح مذاکره کنیم و بحث معاف بودن ایشان از خدمت سربازی حل شود تا با خیال راحت به تهران بیاید و در بازی‌های تیم ملی برای ایران بازی کند.
 او از بازیکنان مورد نظر کی‌روش است. با مسئولان نظام وظیفه و مسئولان تربیت بدنی نیروهای مسلح در این هفته جلسه داریم و وضعیت این بازیکن مشخص می‌شود.

فارس: گفته می‌شود فدراسیون پول کی‌روش را پرداخت نکرده، این شایعه درست است؟
خیر. مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

فارس: ظاهرا قرار است علی دوستی جلسه‌ای با مسئولان فدراسیون در خصوص تیم‌های پایه بگذارد؟
 ایشان سرمربی تیم ملی نوجوانان هستند و باید برنامه‌هایشان را به کمیته تیم‌های ملی بدهند تا در اولین جلسه مطرح شود.

/ 0 نظر / 7 بازدید